Provox Vega indføringssystem
Der findes ikke to helt ens tracheoesophageal punkturer (TE-punkturer). Placering og retning kan variere fra patient til patient. Herudover har klinikere forskellige præferencer, når det drejer sig om metoden til indføring af en stemmeprotese.
Provox Vega indføringssystem er udviklet med ovennævnte overvejelser som inspiration. Provox Vega indføringssystem kan bruges på forskellige måder, og kan dermed imødekomme patienters anatomiske variationer og klinikeres foretrukne indførings præference.

For mere kontrol og større fleksibilitet
Den perfekte fold
Foldeværktøjet er et præcisionsværktøj til at lave den perfekte fold af stemmeprotesens esophagusflange (Provox Vega og Provox Vega XtraSeal). Foldeværktøjet (den blå del) folder flangen korrekt, og klinikeren behøver derfor ikke bekymre sig om den del af proceduren.
Tilpasning til den foretrukne indføringsmetode
Indføringssystemet kan bruges på flere måder, alt afhængigt af hvilken metode den enkelte kliniker foretrækker. Indføringenssystemet kan bruges med alle dele (systemindføring), indføring med rør eller indføring med kapsel. Det er hurtigt og nemt at tilpasse de forskellige indføringsmetoder og kræver et minimum af forberedelsestid.
Det er intuitivt og nemt at bruge
Når emballagen er åbnet, tager det typisk kort tid at forstå og tage indføringssystemet i brug. Det simple og intuitive design betyder også, at det er let at uddanne andre i, hvordan de skal bruge systemet.
Der findes instruktionsvideoer her på siden, hvor de forskellige metoder vises.

Et system der kan tilpasses patientens anatomi og klinikerens præference
Systemindføring
Til ukomplicerede og let tilgængelige TE-punkturer
• God til ukomplicerede TE-punkturer, som er let tilgængelige
• Foldeværktøjet (den blå del) kan blive på indføringssystemet ved TE-punkturer, hvor der er godt udsyn
• Hurtig procedure
• God kontrol og stabilitet gennem hele procedure
• Tohåndssystem til stabil indføring
• Robust forbindelse imellem foldeværktøj og indføringsrør
• Foldeværktøjet er designet med ergonomisk greb

Indføring med rør
Til TE-punkturer som er svære at nå på grund af et snævert stoma eller en vinklet TE-punktur
• God til TE-punkturer som er mere vanskelige at nå
• God til vinklede TE-punkturer
• Slank indføringsenhed (uden foldeværktøj) giver mere plads til manøvrering
• Slankt og transparent indføringsrør
• God kontrol og stabilitet gennem hele procedure
• Let at overskyde, hvis det er nødvendigt
• Ideel til Provox Vega XtraSeal, som altid bør overskydes

Indføring med kapsel
Til snævert stoma eller ufleksibel esophagus – og TE-punkturer der er vanskelige at nå på grund af vinkling
• God til snævre stomaer
• God til ufleksibelt esophagus
• Fleksibilitet til at få adgang til TE-punkturer, der ellers er vanskelige at nå
• Hurtig påføring af kapsel, kræver ikke manuel foldning
• Meget slank indføringsenhed med særdeles god visibilitet (kun indføringspind)
• Fleksibel indføringspind
• Hygiejnisk foldning af esophagusflangen